• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Muhammed Ali

 muhammed ali

1942 yılında Amerika’nın Kentucky eyaletinde doğmuştur.  12 yaşında boksla tanışan Muhammed Ali’ nin Müslüman  olmadan önce ki adı Cassius Marcellus Clay Jr’. Muhammed Ali ilk olarak Altın Eldiven Şampiyonası Amatör kayıtları ve National AAU kayıtlarına gitti. Roma Olimpiyatların da ki başarısıyla giderek ünlenen Muhammed Ali henüz 22 yaşındayken Sonny Linston’ u yenerek Dünya Şampiyonu oldu. Muhammed Ali Şampiyon olduktan sonra İslam’a geçtiğini ve adını Muhammed Ali olarak değiştirdiğini duyurdu. 1967-1970 yılları arasında boksa ara vermek zorunda kaldı.  "Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım." Diyerek savaşa katılmayı reddetti. Savaşa katılmayı reddeden Muhammed Ali 5 yıl hapis, 10.000 dolar da para cezasına çarptırıldı. Dava boyunca maddi sıkıntılar yaşayan Muhammed Ali iflas ettiğini açıkladı. Muhammed Ali’nin pasaportu ve lisansı bu süre içerisinde elinden alındı. Üniversitelerde yaptığı konuşmalardan kazandığı paralar ve ailesinin yardımı ile geçimini sürdüren Muhammed Ali 1970 yılında davayı kazandı ve boksa geri döndü. 1971 yılına gelindiğinde Muhammed Ali “Asrın Maçı” olarak anılacak Joe Frazier maçına çıktı ve profesyonel kariyeri boyunca ilk yenilgisini almış oldu. Uzmanlar tarafından Muhammed Ali’nin yenilmesinin sebebi hazır olmamasıydı. Geçen 3 yıl boyunca sadece 2 maç yapabilmişti ve antrenmansızdı. Fakat Muhammed Ali tekrar şampiyon olmak istiyordu.  Ken Norton ile yaptığı maçta çenesi kırılan Muhammed Ali maçı puanla kaybeder ve yakınları dışında ki herkes Muhammed Ali’nin kariyerinin artık bittiğini düşünür. İlerleyen zamanda Ken Norton’u yenip çıktığı her maçı tekrar almaya başlayan Muhammed Ali 1973 yılında Joe Frazier ile Unvan karşılaşmasına çıkar ve kazanır. Geriye sadece George Foreman maçı kalır. Foreman’la çıktığı maçı da kazanan Muhammed Ali tekrar bir numaradır.

 Muhammed Ali kimdir?

1978 yılında şampiyon olarak boksu bırakan Muhammed Ali Parkinson hastalığına yakalanır ve bunu gizleyip büyük paralar karşılığında 2 maça çıkar ve kaybeder. Maç yaptığı iki rakibi dönemin şampiyonları ve eski sparring partnerleri  Trevor Berbick ve  Larry Holmes’tir. Muhammed Ali sporda ki başarılarının dışında kişilik olarak da örnek alınacak birisidir. 1960 yılında Roma Olimpiyatlarında Şampiyon olduktan sonra bir lokantaya giren Muhammed Ali sadece beyazlara servis yapıldığını duyunca  altın madalyasını Ohio Nehri’ne atar.  1996 yılında ki olimpiyatlarda bu madalyanın yenisi Muhammed Ali’ye verilir. İslam’a geçen Muhhamed Ali Vietnam Savaşına gitmeyişini "Benim onlarla sorunum yok” diyerek belirtmiştir. Sırf bu kararı yüzünden pasaportu ve lisansına el koyuldu ve yargılandı. 2001 yılında hayatını anlatan “ALİ” adlı filmi çekilir. Muhammed Ali’yi filmde Will Smith canlandırmıştır.

    "Ben sigara içmem, fakat yanımda her zaman kibrit paketini cebimde taşırım. Ne zaman bir günah işlemeye kalksam, bir kibriti yakıp elimi o ateşle ısıtırım ve kendime derim ki: Ali sen bu ateşe dayanamıyorsun, Cehennem ateşine nasıl dayanacaksın?
Muhammed Ali

Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret296564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813