• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Protein tozunun yarar ve zararları

 Protein tozu yararları ve zararları nelerdir?

PROTEİN TOZU YARAR VE ZARARLARI NELERDİR?


Genel olarak herkesin bildiği gibi kas gelişimimiz için en önemli olan etken proteindir. Her insanın günlük belli bir miktarda proteine ihtiyacı olur. Bu protein miktarı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Maalesef ki günümüz de ekonomik koşullar bu protein ihtiyacının karşılanmasını zora sokar. Vücudumuzun ihtiyacı olan proteini karşılayamadığı durumlarda besin takviyesi almanın bir sakıncası bizce yoktur. Peki protein tozunun yararları ve zararları nelerdir?

PROTEİN TOZUNUN ZARARLARI DOZ AŞIMINDAN OLUŞUR!

Herkes kendisine göre en iyi protein tozu markasını etiketlere bakarak belirleyebilir. Her protein tozu kullanılabilir diye bir şey de yoktur. Günümüzde kullandığımız içme sularının bile kendi arasında bir sıralaması, kalitesi varken protein tozlarında bu durumun farklı olması beklenemez. Her şeyin fazlası zarardır. Protein tozları ile ilgili zararları ve yan etkilerini çok fazla piyasada duyamazsınız. Fakat şunun altını çizmek gerekir ki protein tozlarının zararların ve yan etkilerin tamamı doz aşımından yani bilinçsiz ve fazla protein tozu tüketmekten kaynaklanır. Unutmayın ki proteinin ya da protein tozunun fazlasını vücudunuz depolayamayacaktır. Fazla kullanımdan kaynaklanan etkiler ise şöyledir;

-Böbrek taşına sebep olabilir.

-Karaciğere zarar verebilir.

-Sivilce oluşumuna sebep olur.

PROTEİN TOZUNUN YARARLARI!

Aslında protein tozları da tüm besin takviyeleri gibi vücudumuzun yetersiz olduğu zamanlarda kullanılır. Kısaca protein tozunun en önemli yararı vücudumuza eksik protein aldığımız da protein tozları sayesinde bu eksikleri tamamlayabilmemizdir. Yani vücudumuz ihtiyacı olan proteini karşılayamıyorsa bu eksik proteini protein tozları ile tamamlamamızın bir sakıncası yoktur. Spor sırasında kaslarınız çalışır ve kas yıkımı ortaya çıkar. Bu yıkımda kaybedilen ihtiyaçları tamamlamaz isek kaslarımızda gelişim yerine yıkım oluştuğunu görürüz ve yaptığımız sporunda bir faydası olmaz. Kasın yapısı proteinden oluşur ve spordan sonra bu protein yapısını desteklememiz gerekir. Protein tozları da bu durumda ihtiyacımız olacak olan şeydir. 

Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret296564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813