• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Protein Nedir ?Yapısı ve Görevleri?

 protein,protein

PROTEİN NEDİR ?

Protein aslında lise ve ilkokullarda öğretmenlerimizin hep söylediği gibi "canlının temel yapı taşıdır." Karaciğer ve kas gibi organların %80-90'ı proteinden oluşur . Yağ dokusu ve kemik sistemimizde ise protein miktarı daha azdır.

PROTEİN YAPISI

Aslında proteinlerin %50  kadarı karbon; kalan %50’lik kısmı ise azot, hidrojen, kükürt ve oksijenden oluşmaktadır. Proteinin en küçük yapı taşları ise aminoasitlerdir.

Yine proteinler gibi aminoasitlerin de çeşitleri vardır. Bu aminoasit çeşitleri protein çeşitlerine göre çok daha fazladır ve çeşitli aminoasitler bir araya gelerek farklı farklı protein türleri ortaya çıkarır. 21 çeşitli insan protein sistemini oluştururlar. Aminoasitler’ de birbirlerine peptid denilen bağlarla bağlıdır. Değişik sıra ve sayıda bir araya gelen aminoasitler çeşitli proteinlerin oluşmasını sağlarlar.

 Proteinlerin yapısı ve molekülleri

 

PROTEİNİN GÖREVLERİ

Aslında her organ veya organizmanın kendine ait bir proteini vardır. Proteinlerin vücudumuzda ki görevleri ise; vücudumuzda açılan yaraların onarılmasın da,  maddelerin sentezi ve sindiriminde, büyümemiz ve gelişmemiz de, sıvı dengemizi koruma da, enfeksiyonlarla mücadeleler de ve azot dengesinin sağlanması gibi hayati konularda görev alır.

 

Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret296564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813