• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Sporda Aminoasit kullanımı ve doğru miktarları ne olmalıdır?

Sporda Aminoasit kullanımı ve miktarları ne olmalıdır?

Proteinler, vücudun temel yapı taşlarıdır. Proteinlerin vücuttaki temel görevleri gelişme, büyüme, doku yapımı ve onarımı ile vücudumuzun çalışmasında etkin hormonların yapımıdır. Proteinler, vücudumuza enerji de verirler ancak temel görevleri enerji vermek  değildir. 
Proteinlerin yapı taşı ie aminoasitlerdir. Toz olarak ya da yiyeceklerden alabileceğimiz aminoasitler vücutta aynı işlevi sağlar. Aminoasitlerin kullanımı vücudumuzdaki kas yoğunluğunu yediğimiz yiyeceklerle alınan proteinlerle sağlamamızdan farklı değildir.

NE KADAR PROTEİN? 

Ağırlığının kilogramı başına 1.2 – 1.5gr protein almamız çoğu sporcunun protein ihtiyacını sağlamak için yeterlidir. 
Mesela, 60kg ağırlığında bir sporcunun günlük  70 – 80gram protein alması ihtiyacını karşılayacaktır. Bu sporcu, günlük dengeli ve yeterli bir beslenme programı uyguladığı takdirde de 70gram protein ihtiyacını tamamlıyabilir. Ekstradan aminoasit kullanımasına ihtiyaç yoktur. Fakat, ihtiyacımızın arttığı ve besinlerle de bu ihtiyacı karşılayamayacağımız durumlarda "aminoasit tozları” kullanılabilir. 1 ölçek aminoasit tozu, yaklaşık olarak 20gr protein içerir. Bu  da 3 adet yumurtanın bize vereceği proteinle eş değerdedir. 
Ancak yine de dikkate alınması  gereken bazı durumlar vardır; Fazla aminoasit almamız sıvı kaybına (dehidrasyon) , idrarla kalsiyum atılmasına ve aminoasitlerin birbirlerinin emilimini negatif yönde etkileyerek kas oluşumunu geciktirmeye sebep olabilir. 

 

Özellikle güç çalışması yapan sporcularda  kas yoğunluğunu arttırma ve kilo kaybı amacıyla aminoasit kullanımı oldukça fazladır. Fakat, bu sporcular yeterli miktarda karbonhidrat alamadıklarında ise vücut proteinleri enerji olarak kullanmaya başlayacaktır ve böylece kas yoğunluğu sağlanamaz. 

NOT! Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.Ne kadar ve ne zaman kullanacagınız konusunda uzman ve doktorlarınıza danısın.Tavsiye değil bilgi amaçlıdır 

Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret297399
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111