• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

JUDO

Judo |  görsel 1

 

Judo temel anlamı ile ve felsefi yapısı ile yumuşaklık yolu olmaktadır. Judo’nun temelinde standart olarak birtekniği öğrenmek yer almaz. Önemli olan var olan tekniği binlerce kez aynı şekilde tekrarlamak ve bunu bir refleks haline getirmektir. Öyle ki; Judo içerisin de bir tekniği binlerce kez uygulamaz ve refleks haline getirmez iseniz; tam olarak bu tekniği uygulayamazsınız. Bu nedenle de; Judo içerisin de ağır güç ve kaba kuvvet yoktur. JU kelimesi de bu bağlamda; fizik ve teknik eğitimini içerisin de barındırmaktadır. JU felsefesi içerisin de teknikleri refleks haline getirmeniz ve fiziki açıda gerekliliği yeterliliği sağlamanız ilk aşamayı tamamlamanız anlamına gelmektedir.

Judo – Uzak Doğu Sporu

-DO ise; bir çok uzak doğu sporu içerisin de yer alan bir eğitimin felsefe kısmıdır. Fiziki ve tekniki eğitimin yanı sıra; ruhi eğitimi içerir. Öyle ki; Judo ustaları için öğrencilerine öğretmeleri gereken en önemli unsurlar; doğruluk, sabır, sevgi, saygı ve nezaket olmaktadır. Yani; Judo basit tekniklerden ibaret değildir. Bu bağlamda; Judosporcunun fiziki ve tekniki yeterliliğini sağlamanın yanı sıra; zeka açısından da bir adım öne çıkmasını sağlar. Yani; bedenin ve ruhun gelişimi bir arada sağlanır. Teknik çalışmalar esnasın da ki bir hareketi bir çok kez tekrar ederek refleks haline getirmenin yanı sıra; fizik kurallarından faydalanmak gibi aşamalar da yer almaktadır. Örneğin; rakibin dengesini bozmak ve onun kuvvetinden yararlanarak, onun kuvvetini; ona karşı kullanmak Judo içerisin de yer alan en temel öğretiler arasında yer alır. Ayrıca, Judo’nun temelin de aşırı şiddet yoktur. Kaba hareketler ve aşırı güç yasaktır. Önemli olan; ruhu ve fiziği hazırlayarak savunma mekanizmasını refleks haline getirmektir.

Judo – Güç Uygulanmaz

Herhangi bir saldırı karşısın da ise; doğrudan karşı tarafa bir güç uygulanmaz. Onun gücü ile; saldırıyı yapan kişinin etkisiz hale getirilmesi sağlanır. Bunu basit bir örnek ile açıklamak gerekirse; Judo öğrencisi, yumruk atmaktan öte; kendisine gelen yumruğun gücünden faydalanır ve rakibin dengesini bozma gibi yöntemlere başvurur. Bu nedenle de; hemen her fizik ve yaştan kişi Judo öğrencisi olarak ruhi ve fiziki açıdan kendisini bu yolda geliştirebilir
    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam61
Toplam Ziyaret296564
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813