• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Sabah koşusu

 profesyonel sporcu anlatıyor!Sabah koşunda ne giyilmeli ? Aç ya da tok mu olmak gerekir?

Koşuya çıkacakların nasıl giyinmiş olması lazım?

Kış aylarında sabah koşusuna çıkacaksanız giyim  konusunda dikkat etmeniz gerekir. Unutmayın ki herkes en başta kendi doktorudur. Koşu yaparken doğal olarak terleyeceksiniz ve rüzgar yerseniz hastalık sizler için kaçınılmaz olacaktır.

Rüzgar yememek içinde hareketlerinizi engelliyecek sizi boğacak şeyler giymeyin. Klasik bir eşofman takımının içine bir t-shirt giymeniz ve üzerine ince sizi rüzgardan koruyacak yağmurluk tarzı birşey giymeniz yeterlidir. En önemlisi de şapka takın özellikle saçınız kısaysa. Çünkü terleyen ve ısınan vücut rüzgar yerse özellikle kafa bölgesinde ileride sinüzit gibi rahatsızlıklara neden olabilir.

Yaz ayların da ise hava zaten sıcak ve nemli olacağından mümkün olduğu kadar erken koşmaya bakın ki hava ısınmadan sabah koşusunu tamamlamış olun... Mutlaka suyunuz yanınızda olsun ve pamuklu bir tshirt seçmeye çalışın. Teri giysilerimiz ne kadar çabuk ve çok emerse bizim için o kadar yararlıdır. Unutmayın ki yaz aylarında bile olsanız terli tshirtle kalmak rüzgar yemenize sebep olabilir. Bu sebeple yanınızda yedek bir tshirt olmalıdır ki koşudan hemen sonra teriniz üzeriniz de kurumadan değiştirebilin.

Ayakkabınızın da koşuya uygun olması, tabanınızı ve parmaklarınızı sıkmamakla birlikte hava alabilir olması gerekir. Uzun koşular yapacaksınız yine basınç emme özelliği olan bir ayakkabı seçin tabi ki ama tabanının çokta yumuşak olmasına gerek yok. Kısa mesafeli hız koşuları (Sprint) yapıyorsanız o zaman daha yumuşak tabanlı bir ayakkabı seçebilirsiniz...

AÇ KOŞMAK YA DA TOK KOŞMAK ?

KİLO VERMEK İÇİN KOŞUYORSANIZ!

Kesinlikle aç bir şekilde koşmanız gerekir. Çünkü vücudunuzda karbonhidrat veya başka bir madde olmayacağından direkt vücut yağdan yakmaya başlayacktır. Bu sayede fazla yağlarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

DÜZENLİ KOŞUYOR VE KİLO PROBLEMİNİZ YOKSA!

Normalde koşu yaparken tıkanmamak için en erken 1 saat öncesinden son yemeğinizi yemiş olmamız lazım. Bir saatten daha kısa bir süre de yemek yersek sindiremeyiz ve aynı zaman da koşarken kesiliriz. Sabah koşucak olanların küçük enerji verici ve sindirimi basit 1-2 şey yemelerini öneririz örneğin koşudan önce yoldayken, evden çıkarken kuru üzüm veya ceviz gibi şeyler en fazla 100gr gibi bir miktar yeterlidir. Aç koşmaktansa 1 saat erken kalkıp kahvaltınızı yapıp,sindirdikten sonra koşmanızı tavsiye ederiz.


Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam41
Toplam Ziyaret294920
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585