• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Sporcu Kahvaltısı

 sporcu kahvaltısı,sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdır?

"Sporcu kahvaltısı nasıl olmalıdır?"Bu konuda daha önce bir yazı paylaşmıştık fakat daha sonradan yetersiz geldi. Herkesin bildiği gibi kahvaltı çok önemlidir ve saatini de mümkün olduğunca kaçırmamak lazım. Ama öncelikle çoğu insanın yapmadığı birşeye değinmemiz gerek. Kalktığınız zaman ilk işiniz su içmek olmalıdır...


Peki neden kalkınca su içmem gerek?

Uyku bir nevi yarı ölüm durumudur. Kalktığımızda vücudumuzun toparlanmaya ihtiyacı vardır. Bir bardak su bu iş için çok yararlıdır. Çünkü tüm sindirim sistemini temizler ve uyandırır. Fakat suyu oturarak için ayakta içerseniz direk olarak miğdeye gidiyor. Aynı zamanda tükürük bezleri içinde oturarak içmeliyiz. Her su içtiğinizde oturmaya dikkat edin.

Şimdi gelelim kahvaltımıza...

Her sporcunun kahvaltısı kilosu ve ihtiyaçlarına göre değişir. Yani kaç gram Protein ve karbonhidrat alması gerektiği vb. gibi. Tabi ki damak tadı da bir etkendir. Mesela yumurtayı kimi haşlanmış sever,kimi de yağda. Belki de hiç yumurta sevmeyen biriyizdir ve protein ihtiyacını peynirden karşılamak isteriz. Ama bunun için çok fazla peynir tüketmemiz gerekir. Hazır peynirden açılmışken konu beyaz peynirde faydalıdır ama onun en yararlı kısmı suyunda kalmaktadır. Bu yüzden kahvaltıda kaşar peynir seçmeye çalışalım.

Kahvaltımızda neleri kesinlikle bulundurmalıyız?

Buradan konuyu özetleyelim...

Yumurta ;Yumurta kesinlikle bulundurulmalı ve yağsız haşlanarak pişirilmesi gerekiyor. Değerlerinin yok olmaması adına. Protein içeren kısmı beyazıdır.

 

Peynir; Az önce söylediğimiz gibi kaşar peyniri kahvaltıda tercih edin. Ama ikisinide bulundurabiliyorsanız o da olur.

Süt; Kesinlikle içecek olarak süt seçmeliyiz ve mümkünse kaynatmadan içmeliyiz. En azından çok az ısıtın ki değerlerini korusun.

Üzüm Pekmezi & Keçi Boynuzu ; Eskiler hep söyler bu ikiliyi. Cidden enerji ve iştah açması açısından çok önemlidir. Biraz büyük sözü dinlemeli ve bunları mümkün olduğu kadar her kahvaltımızda bulundurmalıyız.

Domates; İçerdiği E ve C vitaminleri açısından çok önemli bir besindir. Aynı zamanda zengin bir potasyum kaynağıdır.

Bunlarla kahvaltımızı %80-%90 oranında tamamladık ama tamamlayıcı şeylerimiz var. Kuru Siyah üzüm,ceviz ve elma özellikle bunları yiyebiliyorsak kahvaltı da bulundur. Çok geliyorsa da 15-20 dk sonra tüketin. Ceviz; B vitamini içerir ve strese karşı beyni korumaktadır. Kuru Siyah Üzüm;Bağışıklık sistemini güçlendirir.Böbrek ve karaciğerin işlevini arttırır.Enerji vericidir.

Elma; günde 1 elma yemek doktoru evinizden uzak tutar.

NOT: Yine unutulmaması gereken şey, bu sabit bir kalıp değildir. İhtiyacınız neyse ona göre beslenmelisiniz. Sadece genel olarak örnek olması ve sporcuların kahvaltılarında yararlı olacak besinleri seçmeye çalıştık. 

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi3
Bugün Toplam45
Toplam Ziyaret294924
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585