• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Ne Tür Protein Kullanmam Gerekir?

Protein Tozu Nedir?Hangi Markalar Seçilmeli? |  görsel 2

Protein tozlarının kullanılması gereken durumlar vücudumuzun protein ihtiyacını karşılayamadığı anlardır. Protein ve protein tozları ile ilgili karıştırılan yada bilinmeyen 3 basit madde var aslında;

1)En önemlisi vücudumuzun proteini depolayamadığını bilmenizdir. Çünkü bazı insanlar ne kadar alırsam kardır gibi bir düşünceye kapılıyor ve çok fazla protein ya da protein tozu tüketmeye başlıyor. Bu da her şeyde olduğu gibi protein tozunda da yan etkilere sebep olabiliyor.

2)Protein tozu kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer etmen de protein tozunu su ya da süt ile kullanmanızdır. Protein tozlarını süt ile kullandığınızda daha faydalı olacaktır fakat ince bir çizgi var su ile içilen protein tozları süt ile hazırlanmış protein tozu karışımlarından daha çabuk bir şekilde kana karışacaktır. Bu yüzden protein tozunu kullanırken antrenmanla birlikte ya da sonra kullanacaksanız su ile tüketin ki daha çabuk kana karışsın ve kas yıkımında ki zarara protein daha çabuk etki etsin.

3)Protein tozlarını besin yerine koymamalısınız. İstediğiniz kadar protein ya da protein tozu alın vücudunuz o an ki ihtiyacınız kadar olan proteini tüketecek, kalan proteini vücuttan atacaktır. Sadece protein ya da protein tozu almak sizi hacimli bir görünüme kavuşturmayacaktır çünkü unutulmamalıdır ki vücudunuzun protein dışında başka maddelere de ihtiyacı var.

NE TÜR PROTEİN KULLANMALIYIM???

Protein içerikli besin karışımları arasında yalıtılmış whey proteini,whey proteini konsantresi, kazein proteini, yumurta proteini ve soya proteini yer almaktadır. Şimdi öncelikle proteinleri tanıyalım kendimize en uygununu seçelim...

Whey”, toplam süt proteinlerinin %20’sini kapsar. Vücut geliştirmede bilinen  adıyla whey yada peynir altı suyu, içerdiği yüksek amino asit oranıyla bilinmektedir. Kolayca sindirilen, yüksek sistein barındıran,  çeşitli peptitler barındıran bu çeşidin; kolay sindirilme özelliğinden dolayı bu ürünü istediğimiz gibi egzersizden önce, egzersiz sırasında ya da sonrasında kullanabiliriz. Egzersiz sırasında veya sonrasında kullanmanızı öneririz çünkü vücudunuz bu sırada yeniden yapılanır ve enerjiye çok daha fazla ihtiyaç duyar.

“Kazein”, geç sindirilmesine rağmen yine çok faydalı protein çeşididir. Toplan süt proteinlerinin %80'ini kapsar. Geç sindirildiğinden antrenmanlar sırasında veya sonrasında kullanılması yanlış olur. Bu yüzden bu protein tozu çeşidi gün içerisinde sütle kullanılmalıdır.

"Soya proteini" en tartışmalı protein ürünlerinden biridir . Soya besin grubu her ne kadar başarılı olsa da, bazı araştırmalarda zararları da ortaya çıkmıştır. Bu yüzden tavsiye etmiyoruz. 

"Whey hidrolizatları",  çok daha rahat emildikleri için, çok daha etkilidirler. Zaten vücudun tüm proteinlerden çok peptitlere ihtiyacı vardır. Kısa süren protein sentezlerine destek verdikleri gibi, egzersiz sonrası veya sırasında kullanılabilmektedirler.

YALITILMIŞ WHEY PROTEİNİ

Piyasada en çok kullanılan ve önerilen protein tozu çeşididir. Çünkü hemen hepsinden daha çabuk protein kana karışır ve vücudu besler.

Peki farkı ne?

Sporcu besinleri, ek besin satan mağazalar da raflarda gördüğünüz protein tozları düşük oranlarda yalıtılmış(isolate) whey’in ve whey konsantresinin karıştırılmasıyla üretilir. Bu ürünleri YALITILMIŞ WHEY PROTEİN TOZU ile  karşılaştıracak olursak Yalıtılmış Whey'in  daha pahalı, daha saf ve değerlerinin çok daha farklı olduğunu görürsünüz. Yalıtılmış Whey’ de daha fazla protein ve daha az yağ bulunur. Yalıtılmışında %80-90 protein oranı varken diğerlerinde bu oran %70-85 civarındadır.

 ne tür protein kullanmalıyım farkları nelerdir?

Yalıtılmış Whey'in emilimi çok kolaydır. Günümüzde de sütten üretilen ve içinde en çok protein oranı bulunan proteindir .Bunun dışında beef proteınler tatları kötü olsa da gayet verimli protein türleridir.

NOT! Bu yazı sadece bilgilendirme amaçlıdır.Ne kadar ve ne zaman kullanacagınız konusunda uzman ve doktorlarınıza danısın.Tavsiye değil bilgi amaçlıdır 

Teşekkürler,İyi Çalışmalar    

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam60
Toplam Ziyaret296563
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813