• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Sporda yapılan 10 hata!

 Spor ve diyette ki hurafeleri bozuyoruz! Sporda yapılan 10 hata!
Aslında bu yazıyı hazırlamakta çok geç bile kaldık. Spor yapsın ya da yapmasın herkesin kendince bir fikri vardır ve bunları mutlak doğru kabul edip çevresine de kabullendirmek ister. Bazıları gerçekten spora kendini adamış, bu işi iyi araştırmış kişiler, bazıları da sadece dışardan duydukları ile çevresindekilere bir şeyler bildiğini ispatlamaya çalışanlar. Belki siz bile bu yazı da birazdan okuyacağınız yanlışlardan biri ya da daha fazlasını çevrenize önerdiniz? Bakalım neymiş bu yanlışlar…

1-“Kilo vermem gerek, çok çok az yemeliyim.”

Yemeği birden keserek ya da çok azaltarak kilo vermeye çalışmak çok yaygın bir şekilde rastlanan yanlışlardan. Bu şekilde kilo vermeye çalıştığımız da önce vücudumuz sudan vermeye başlar ve “kilo vermeye başladım demek ki işe yarıyor” düşüncesi oluşur fakat gerçek çok farklıdır. Devam eden süreçte ihtiyacımızdan çok daha az kalori gelmeye başladığından vücut tepki gösterir ve kendini korumaya alarak yağ depolamaya başlar. Bunun sonucunda da vücut direncimiz düşeceğinden ilk fırsatta hasta oluruz. Hastalıktan kurtulmak için de tekrar yemek yemeye başlayınca eskisinden daha fazla kilolu oluruz. Aslında olması gereken ise öncelikle kalori ihtiyacımızı hesaplayıp (günlük) sonrasında o kalorinden 400 ya da 500 daha az yemektir.

 

2-“Biraz spor yapayım da yağlar kas olsun”

Bu sözü mutlaka duymuşsunuzdur. Öncelikle yağ ve kas çok farklı yapıya sahip şeylerdir. Klavye ve monitör gibi düşünün ikisi de bilgisayarın bir parçası ve ikisi de farklı. Ne monitör klavyeye dönüşür ne de klavye monitöre. Kilolu olmak spora başlamak için iyi bir şey gibi bir algı var ve spor yaptıkça o yağların kasa dönüşeceği sanılıyor. Aslında kas yapmadan önce yağlar yakılır ve sonra kas hacimlenmesi başlar.

 

3-“Karbonhidratlar zararlıdır. Rejimim de hiç karbonhidrat tüketmeyeyim.”

Her seferinde söylediğimiz gibi karbonhidratlar vücudumuzun benzinidir ve yararlıları da vardır. Kompleks karbonhidratlar yararlıdır. Kompleks karbonhidratlara örnek vermek gerekirse; kabak, patates, mısır, bezelye, üzüm, şeftali, muz, çilek, ananas, portakal, armut, kavun, tam buğday unu, esmer pirinç, arpa, çavdar, bulgur, fasulye, darı ve barbunya gibi. Diyetleriniz de ne kadar karbonhidrat kullanmanız gerektiği ise hedeflerinize göre size kalmıştır.

 

4-“Ağırlık çalışıyorum sadece protein tüketmeliyim.”

Evet ağırlık çalışıyoruz ve kaslarda antrenmanlardan sonra oluşan yıkımı telafi edip protein almamız gerekiyor. Fakat bunu sadece protein kullanarak hiç karbonhidrat ve yağ almadan yapmak yanlış. Unutulmamalıdır ki vücudumuz sadece proteine ihtiyaç duymaz. Kendi ağırlığımızın 1,5 ya da hemen hemen 2 katı kadar protein almamız yeterlidir. Hazır konusu açılmışken bazı protein kaynakları; süt, yumurta, yeşil mercimek, balık, kırmızı et, tavuk ve hindi.

 

5- “Kilo alamıyorum ne bulduysam yiyeyim.”

Genelde kilo alamayan yapıya sahip insanlara çevresinden “ne bulduysan ye” gibi tepkiler gelir. Kilo alabilmek için bu şekilde hareket eder ve sürekli şeker, hamur işleri, zararlı yağ içeren şeyler tüketirseniz sadece zayıf ve göbeği olan biri olursunuz. Kilo almak istiyorsanız daha doğrusu sağlıklı bir şekilde kilo alabilmek istiyorsanız biraz önce bahsettiğimiz yararlı karbonhidratlar ve proteinlerden tüketebilirsiniz. Biraz ağırlıkta çalışılabilir fakat bu süreçte kardiyo çalışmalarından uzak durulmalıdır.

 

6- “Hazır diyet yiyecekleri ve bisküvileri çok faydalı, formumu koruyorum.”

Diyet bisküvilerinin tamamı işlenmiş tahıllardır ve bize bir faydası yoktur. İçlerine koyulan tatlandırıcılar kanserojen ve içerdikleri karbonhidratlar da düşük kalitedir. Bu ürünler tamamen pazarlama başarısıdır.  

  

7- “Ağırlık çalışıyorum vücudum şişti bacaklara gerek yok.”

Bacaklar kimse gösterilip hava atılamayacağından genellikle çalışılmaz ve hemen hemen her spor salonunda böyle insanlara denk gelebilirsiniz. Ama unutulmaması gereken bacaklarımız vücudumuzu taşımaktadır ve vücudumuzdaki kasların çoğunluğu bacaklardadır. Aynı zamanda bacak çalışmak testosteronu arttırmaktadır.


8- “Erkek gibi görünmek istemiyorum ağırlık çalışmayayım.”

Bu madde de bayanlar için. Spor salonlarında resimlerini gördükleri olimpik bayan vücut geliştirmeciler yüzünden böyle bir algı oluşuyor. O resimler de o kadar kaslı ve erkeksi çıkmalarının sebebi erkekli hormonu desteği alıp profesyonel şekilde antrenmanları yapıp, beslenmeleridir. Sıradan bir bayanın hafta da 2-3 gün antrenman yapması sadece vücudunun sıkı olmasını ve iyi görünmesini sağlayacaktır


9- “İstediğim vücuda sahip olana kadar sporu yapar sonra bırakırım”

Evet ilk aşamada böyle düşünüp bir hedef konulması güzel fakat sonrası? Unutulmaması gerekir ki vücudumuza ne verirsek karşılığında onu alırız. Düzenli çalıştık ve vücudumuzu şekillendirdik, sonra da bıraktık? Burası belki bazılarının canını sıkacak fakat sporu yaşam tarzı olarak benimsemek gereklidir. Düzenli bir şeklide çalışıp vücudumuzu şekillendirdikten sonra bıraktığımız da vücut eski haline dönmeye başlayacaktır.


10- “Ama sporu bıraktığın da kaslar sarkacak.”

En sinir bozucu sözlerden biridir. O kadar emek harcanıp vücut şekillendirilir ve birisi moralinizi bozar. Aslında kaslarımız sarkmaz. Sporu bıraktıktan sonra artık kaslar ağırlık kaldırıp, zorlanmadığı için vücut ihtiyacı olmadığı kaslara enerji ve kan götürmez. Kasları eritmeye başlar. Kaslar eridiği içinde insanlar kasların sarktığını düşünür.

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam68
Toplam Ziyaret297399
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.14206.1666
Euro6.68446.7111