• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

İsmail UZUNER

 ismailuzuner-roportaj-profesyonelsporcucom
Türkiye de Kick Boks denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri hiç şüphesiz İsmail UZUNER.  Bilmeyenler azdır ama yine de röportajımıza başlamadan önce kendisi hakkında biraz özet geçelim;

1985 Yozgat doğumludur. İki yaşında İstanbul’a gelen UZUNER 1995 yılında henüz on yaşındayken spora başlamış. Spor hayatına Kung Fu ile başlamıştır. Antrenörü Erhan OTLUOĞLU ile spora başladığı tarihten bugüne kadar birlikte çalışmıştır. 3 yıl boyunca Kung Fu yapmıştır. İlerleyen zamanlarda Wushu Tao stilinde müsabakalara çıkan İsmail UZUNER  bu dönemde Ali Rıza GÖZLÜKLÜOĞLU ile antrenmanlarını sürdürmüştür. Wushu Tao da 7 yıl üst üste şampiyon olmuştur. Sanda da 2012 de Avrupa ikincisi, 2013 de Dünya 3.sü ve 2014 de Avrupa Şampiyonu olmuştur. Wushu Tao’dan sonra spora Sanda, Muay Thai ve Kick Boks ile devam etmiştir.

 ismailuzuner-şampiyonluklar-profesyonelsporcucom

 İsmail UZUNER spora nasıl başladı? Aileniz spor yapmanızı destekledi mi?

“9 yaşındayken hep kendimden büyüklerle oynarmışım ve hep kavga edermişim. Benden de büyük oldukları için dayak yiyen hep ben olurmuşum. Babam da “Bu çocuğu bir spora yazdırayım, sokakta oynayacağına spor yapsın” demiş. O şekilde Kung Fu ya yazdırdılar.”

Özellikle çalıştığınız bir şey ya da antrenman şekli var mı?

“Her dövüşçünün kendine özel bir tekniği vardır. Bazılarının boksu iyidir ve ona ağırlık vererek çalışır. Bazıları da tekme de iyidir ve tekme ağırlıklı olarak çalışır. Muay Thai kökenli olduğum için tekmelerim daha iyiydi ve ona ağırlık vererek çalışırdım. Kick Boks a geçtikten sonra Boks da kendimi eksik gördüm ve ağırlıklı olarak Boks çalıştım. İyi yönlerimden daha çok eksik olduğum yönlerde kendimi geliştirmeye çalıştım ve rakiplerime göre hazırlandım.”

 ismail uzuner maçları-ismail uzuner röportajı-www.profesyonelsporcu.com

Maç dönemlerinde nasıl hazırlanıyorsunuz? Çift antrenman veya tek antrenman şeklinde mi? Hafta da kaç gün?

“Profesyonel bir dövüşçünün her an maça çıkacakmış gibi hazır ve formda olması gereklidir. En önemlisi de dinlenme. Dinlenmeyi çok iyi yapmalısınız. Eğer bir sporcu dinlenmesini iyi ve verimli yapmıyor ya da yapamıyorsa yaptığı bütün antrenmanlar boşa gider. Beslenmekte en az dinlenmek kadar önemlidir. Yaptığın antrenmanın verimini iyi dinlenir ve beslenirsen alırsın. Ben günde çift antrenman şeklinde çalışıyorum ve hemen her sabahta koşmaya çalışıyorum. Bu koşular da sürekli düz koşu olmuyor. Bazı günler sprint, bazı günler merdiven ve bazı günlerde uzun koşu şeklinde çeşitlendirerek koşmaya çalışıyorum. Maça yakın, maça 1 ay kala da koşularımı Sprint şeklinde yapıyorum.”

  ismail uzuner maçları-ismail uzuner röportajı-www.profesyonelsporcu.com

Maçlara çıkarken ne hissediyorsunuz? Özellikle Glory 6 da maça çıkarken ne hissettiniz?

“Ben Glory 6 ya çıkarken gerçekten çok heyecanlandım. İstanbul da kendi seyircimin önünde olmak gerçekten çok heyecan vericiydi. Bence maçtan önce heyecanlanman tamamen ne kadar iyi çalıştığınla alakalı. Çünkü ne kadar çok emek harcar, antrenman yapar ve zaman ayırırsan o kadar çok heyecanlanırsın. Bunun da nedeni verdiğin emeğin karşılığını almak. Çalışmayan kişinin ise heyecanlanacağını düşünmüyorum. Çünkü zaten verdiği bir emek yoktur.”

Hazır konusu açılmışken Glory 6 yı da sormak istiyorum. Önde olduğunuz bir maç ve ben açıkçası nakavt bekliyordum ama nakavtı İsmail UZUNER den bekliyordum. Her şey iyi giderken bir anda maçı kaybettiniz. Herhangi bir sakatlık mı oldu? Yoksa başka bir problem mi yaşadınız? Çünkü gerçekten de maç çok iyi gidiyordu.

“O tekme nakavt eder miydi? Özellikle de İsmail UZUNER’ i etkiler miydi? Bunu şöyle açıklayayım hatta ilk defa açıklıyorum. Bunu yazacaksınız ve bir şeklide insanlar okuyacak. Ben bu maça girmeden 1 ay önce 83 kiloydum. Bu maç 70 kilo maçıydı ve ben 1 ayda tam 13 kilo vermek zorunda kaldım. Artık gitmedi yani. Erhan hoca en büyük şahidim ve bu kadar su, kilo kaybını vücut kaldırmadı. Bence beni o darbenin etkilemesinin de sebebi bu. Benim sporculara en büyük tavsiyem de kilo vermesinler! Herkes kendi kilosunda dövüşsün. Ben de artık kendi kilom dışında dövüşmeyi düşünmüyorum. Ben 71 kiloda da dövüştüm ve şampiyonda oldum fakat 75 kiloya yani kendi kiloma çıktıktan sonra yenilmemeye başladım. Bu yüzden kendi kilonuz neyse onda dövüşmeye çalışın ”


Toplamda kaç maça çıktınız?

“Bir ara sürekli sayardım. Fakat daha sonra saymayı bıraktım bu sebeple amatörde net bir şey söyleyemem ama 300 ya da 350 kadar olması gerek. 22 tane de profesyonelde.”

Maçlara hazırlanırken psikolojik olarak nasıl motive oluyorsunuz?

“ Maç döneminde geriye dönük hiçbir antrenman aklıma gelmez ve tamamen maça odaklanırım. Korkak biri değilsen savaşırsın ve iyiysen kazanırsın. Herkesin kendine göre bir yöntemi vardır. Ben mesela hiç konuşmam ve müzikte dinlemem tamamen susup, konsantre olmaya çalışırım. Bir de maça çıkacağım yeri önceden gidip bir incelerim hatta nasıl ringe çıkacağımıza kadar planımı yaparım ve o atmosferi benimsemeye, kendi evimmiş gibi görmeye çalışırım.”

İsmail UZUNER yakında bir maça çıkacak mı? İnsanlar İsmail UZUNER e nasıl ulaşabilirler?

“06.06.15 de Almanya da maça çıkacağım. Facebook ve instagram hesaplarımdan bana ulaşabilirler.”

HAZIRLAYAN: Görkem KAPLAN

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret294923
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar5.92935.9530
Euro6.53246.5585