• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/profesyonelsporcu
  • https://twitter.com/ProfesyonelSpor
Üyelik Girişi
Site Haritası

Kaan KAZGAN

 Kaan Kazgan Röportajı-www.profesyonelsporcu.com,MMA, Kick Boks

Türkiye de MMA ( Karma Dövüş Sanatları) yeni bir kulvar. Hatta federasyon bile 1 senelik bir geçmişe sahip. Buna rağmen MMA olan ilgi hiçte küçümsenecek seviyede değil.  Türkiye’ de MMA denildiği zaman hiç kuşkusuz akla ilk olarak gelen isim KAZGAN FİGHT ACADEMY. Sizlere hem MMA’ yı düzgün bir şekilde tanıtmak hem de işi profesyonel olan birinden dinlemenizi istedik ve Kaan KAZGAN ile bir röportaj yaptık. Röportajımıza geçmeden önce dövüş sporlarına uzak olan ya da Kaan KAZGAN’ı tanımayanlar için küçük bir özet geçelim;

Kaan KAZGAN

3 Ekim 1994 İstanbul doğumlu ve aslen Sakarya’ lıdır. Spora 9 yaşındayken kick boks ile başlamıştır. Bir süre ara verdikten sonra tekrardan MMA ile spora dönen KAZGAN,  daha sonra bir yıl kadar Demir Spor'da Serbest Güreş Genç Takım kaptanlığı yapmıştırŞuana kadar kazandığı dereceler;

  • 2 kez Muay Thai Türkiye Şampiyonluğu.
  • 1 kez MMA Türkiye Şampiyonluğu.

 Kaan Kazgan'ın ilk röportajı. Hazırlayan Görkem KAPLAN. www.profesyonelsporcu.com

Klasik bir başlangıç yapalım. Spora ne zaman başladın?

“Spora 9 yaşındayken kick boks ile başladım. Bir süre ara verdikten sonra tekrardan MMA ile devam ettim ve daha sonra ek olarakta Demir Spor'da Serbest Güreş Genç Takım kaptanlığı yaptım. ”

MMA bize biraz anlatsana nasıl bir spor?

“Türkiye de aslında insanlar MMA’ yı biraz daha yeraltında insanların bahis karşılığında kafeslerde dövüştüğü bir şey gibi görüyorlar. Ama aslında öyle değil hatta artık dünya da ki en popüler dövüş sporu. Yurtdışındaki maçlarda ortalama 20.000-30.000 taraftar oluyor. Türkiye de MMA biraz daha pasif kalıyor. Zaten Türkiye de hem yetersiz dövüşçü sayısından dolayı hem de organizatörlerden dolayı profesyonel organizasyonlar yapılamıyor.”

Zaten federasyon bildiğim kadarıyla geçen sene kuruldu. İlk kez profesyonel bir organizasyon yapıldı ve bildiğim kadarıyla bu organizasyonda şampiyon oldun.

“Bu organizasyon aslında Türkiye de MMA adına çok yararlı olacak. Türkiye de ki bütün Kick Bokscular, Jiu Jitsucular ve Güreşciler kendilerini deneme fırsatı buldular. Zaten sadece Türkler de yoktu Azeriler, Kazaklar, Çeçenler pek çok ülkeden katılan sporcular vardı. Turnuva da ki tüm maçlarımı ilk raunda ilk dakika da kazandım.”

 MMA dövüşçüsü Kaan KAZGAN RÖPORTAJI!

Hazır maçlardan başlamışken özellikle yaptığın bir antrenman ya da çalışma var mı? Ya da şöyle sorayım MMA ya başlayacak olanlar özellikle şu şekilde çalışsın dediğin bir şey var mı?

“Şöyle genel olarak insanların kafasında ilk olarak Kick Boks’a geçeyim sonra Güreş’e geçerim veya Güreş’imi geliştireyim sonra Kick Boksa geçerim gibi bir düşünce var. Aslında önemli olan iki stil arasında ki geçişler. İstediğiniz kadar iyi Kick Boks ya da Güreş yapın vuruşun arkasından Güreş’e ya da Güreş’ten Kick Boks’a geçemiyorsan o arada sorun yaşamaya başlıyorsun. Önemli olan o detayları çalışabilmek. Biz de mesela genel olarak kendi antrenmanlarımız da 7 günün 5 günü uygulama çalışıyoruz.”

Uygulama derken teknik mi çalışıyorsunuz?

“Teknikten ziyade o gün Muay Thai’se Muay Thai sparringi veya Güreş’se Güreş uygulaması gibi sürekli maça hazırlanır gibi sparring(antrenman maçı) şeklinde antrenman yapıyoruz.”

Hafta da kaç gün antrenman yapıyorsun?

“6 gün antrenman yapıyorum”

6 gün boyunca çift antrenman mı yoksa tek antrenman mı yapıyorsun?

“Normal zamanlar da çift antrenman.  Maç dönemlerinde günde 3 antrenman.”

Hafta da 6 gün, günde 3 antrenman. Yormuyor mu peki? Yani bir süre sonra psikolojik olarak da yoran bir şey.  Kendini nasıl motive ediyorsun?

“Aslında maç olmadığı dönemlerde insan psikolojik olarak biraz yoruluyor. Eğer maç dönemiyse sürekli maçı düşünüyorum ve kendimi motive ediyorum. Çünkü o hedefe giden tek yol çalışmak. Özellikle biraz da ders verme zorunluluğumuz olduğu için yorucu olması gerekiyor.”

Bir de o var. Yani hem hafta da 6 gün günde 3 antrenman hem ders veriyorsun hem de bunca koşuşturmaca da kendine zaman ayırman gerek. Ben de mesela uzun süre Muay Thai yaptım ve ne kadar yorucu olacağını tahmin edebiliyorum. Nasıl yetişiyorsun hepsine birden?

“Özellikle maç zamanlarında bir şekilde bir yerden açık vermen gerekiyor. Mesela özel dersi ya da grup derslerini iptal etmem, ertelemem gerekebiliyor.”

Kendini iyi gördüğün bir branş var mı? Kick Boks veya Güreş?

“Aslında hepsini çok iyi yaptığımı düşünüyorum. Hatta biraz da iddialı olarak hepsini dünya seviyesinde yaptığımı düşünüyorum. Ama illa ki birini seçmem gerekirse sanırım Güreş.”

Azerbaycan da Elnar İBRAHİMOV ile çıktığın maçı izledim. Bu maçta ilk raund da rakibinin elini çok güzel yakalayıp kıstırdın ve bana kalırsa kırabilecek pozisyondaydın. Bilerek mi bıraktın yoksa rakibin gerçekten kurtulabildi mi?

 kaan kazgan vs elnar ibrahimov-www.profesyonelsporcu.com

“Çok fazla saliselik olaylar yaşanıyor o anda. Ben ilk yakaladığım da rakibimin pes edeceğini düşündüm. Çünkü normal bir insan pes ederdi. Birazcık daha kolu çektikten sonra hakeme baktım bitirecek sandım ve pozisyonumu korudum ama bitirmedi. Biraz da insaflı halime geldi ve bunların hepsi gerçekten birer tecrübe bir daha olsa kimseyi beklemeden direkt kırardım.”

Yine aynı maçta gözüne diz yiyorsun ve kısa bir süre göremedin. Şuan da gözünle alakalı bir problem var mı?

“Normal de MMA da yerdeyken kafaya diz veya tekme atmak yasak. Yasak olduğu için beklemediğim bir pozisyon. Zaten en fazla nakavt beklemediğin anda gelen darbelerle olur. Beklemediğim anda geldiği için beni baya zorladı. Maç Azerbaycan da ve rakibim Azeri olmasaydı ben maçı orada bıraktırıp rakibimi diskalifiye ettirebilirdim. Fakat orada ki ortam sanki ben maçı bırakırsam ben diskalifiye olacakmışım gibiydi. İlk raund da üstün olduğum maçta 2. Raund da bu şekilde devam etmek zorunda kaldım ve kaybettim. Ama şuan görmeyle alakalı bir sorunum yok.”Yurtdışında, Türkiye de pek çok maça çıktın. Özellikle o profesyonel maçlara çıkarken ne hissediyorsun? Heyecan ya da bir korku oluyor mu yoksa artık alıştın mı?

“Aslında nere de maça çıktığın önemli. Biz buradan uçakla rakibimizin şehrine gidiyoruz. Orada maça çıkıyoruz ve gelen bütün taraftarlar senin yenilmeni istiyor. Bunlar tabii ki dezavantaj olabiliyor. Maça çıkarken de ne seyirciyi düşünüyorsun ne de başka bir şeyi. Sadece rakibini düşünüyorsun. Zaten maçtan önce de 1 ay boyunca her gün rakibini rüyanda bile farklı şekillerde nakavt ediyorsun. Bu yüzden orada çok bir korku olmuyor. Ama tabii ki nerede dövüştüğün ve içinde ki heyecanı bastırabilmen önemli”

En çok zorlandığın maç hangisi?

“Birol Hoca’nın menajerliğimi yaptığı dönemde. 17 yaşındayken Kayrat Ahmetov diye biriyle karşılaşmıştım. Bu maç diyebilirim.”

Peki, özel ders için sana ulaşmak isteyenler nasıl ulaşıyor?

“İnternet sitem yok. İnstagram veya facebook tan Kaan Kazgan diye aratıp ulaşabilirler.”

 

Ağabeyin(Murat Kazgan) şuanda antrenörlüğünü yapıyor değil mi?

“Evet baş antrenörlüğümü ağabeyim yapıyor. Maç zamanlarında fiziksel kondisyon koçluğumu Özkan TOPTAŞ yapıyor.”

Son olarak Kaan KAZGAN’ın hedefleri neler? Çıkacağın herhangi bir maç ya da organizasyon var mı?

“Kazgan Fight Academy için bir salon daha açmayı düşünüyoruz. UFC de bir gün dövüşmek en büyük hedefim. Yeni bir kontrat imzaladım. Çok fazla açıklamak istemiyorum ama dünya da ki en iyi 5 organizasyondan biri.”

Bu organizasyonla ilgili biraz daha ipucu verebilir misin? Mesela yabancı bir organizasyon mu?

“Evet, yabancı bir organizasyon. 4 maçlık bir kontrat imzaladım ve ilk maçımda Temmuz gibi olacak”

Hazırlayan: Görkem KAPLAN

ProfesyonelSporcu

iletisim@profesyonelsporcu.com

facebook.com/profesyonelsporcu

instagram/profesyonelsporcu

twitter.com/profesyonelspor


Yorumlar - Yorum Yaz
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam64
Toplam Ziyaret296567
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.05366.0778
Euro6.55506.5813